Čo vás čaká počas výberového procesu

Zvažujete, či si pošlete svoj životopis na niektorú z našich ponúk, ale nemáte zatiaľ skúsenosť s personálnou agentúrou a neviete ako to celé vlastne prebieha. Prípadne ste si už v minulosti niekam životopis posielali, ale nikto sa vám neozval. Aby ste vedeli, do čoho u nás idete, pripravili sme pre vás nasledujúci prehľad.

Zaslanie životopisu

Keďže vieme, aké je to frustrujúce, keď niekam pošlete svoje CVčko bez akejkoľvek odozvy, pred niekoľkými rokmi sme sa zaviazali, že u nás v Synergie dostane odpoveď na svoj životopis každý. Bez ohľadu na to, či skúsenosti vo vašom životopise vyhovujú požiadavkám na danú pozíciu, dostanete od nás vyjadrenie telefonicky alebo emailom do 3 pracovných dní. Priznávame, že aj napriek našej snahe, sa nám niekedy nepodarí tento záväzok naplniť. Preto, ak od nás nemáte do týždňa od zaslania životopisu žiadnu spätnú väzbu, ozvite sa nám!

 

Telefonický rozhovor

Ďalším krokom vo výberovom procese je telefonický rozhovor, ktorý trvá cca 5 – 10 minút. Naši konzultanti volajú všetkým uchádzačom, ktorých skúsenosti uvedené v životopise zodpovedajú kritériám na danú pozíciu. Tie nám zadáva priamo náš klient = spoločnosť, pre ktorú nových ľudí do tímu hľadáme. Keďže ani v tom najlepšom životopise nie je vždy možné uviesť všetky informácie, ktoré by sme my recruiteri potrebovali, je pre nás kľúčové mať možnosť porozprávať sa s vami.

Cieľom telefonického rozhovoru teda je:

  • Doplniť si základné informácie k životopisu (napríklad dĺžku pracovných skúseností, úroveň jazykových zručností, potenciálny dátum nástupu a približné platové očakávania)
  • Predstaviť vám bližšie pozíciu/pozície, ktoré obsadzujeme
  • Upozorniť na špecifiká pozície (napríklad ak miesto práce nie je dostupné hromadnou dopravou)
  • Dohodnúť sa na ďalších krokoch vo výberovom procese

Telefonický rozhovor v konečnom dôsledku ušetrí čas obom stranám. Nám umožní preveriť si požiadavky na pozíciu, ktoré sú pre nášho klienta kľúčové a vy sa dozviete viac o obsadzovanej pozícii. Na základe toho môžete zvážiť, či máte záujem pokračovať vo výberovom procese ďalej a stretnúť sa s nami osobne.

Osobný pohovor

Našim štandardom je, že na pozície špecialistov a manažérov stretávame každého uchádzača o pozíciu osobne. V prípade, ak vám to pracovné povinnosti nedovoľujú, alebo bývate v inom regióne Slovenska, vieme sa dohodnúť aj na pohovore formou Skype. Pracovný pohovor zvyčajne trvá 45 – 60 minút a jeho obsahom je:

  • Stručné predstavenie Synergie
  • Pracovné skúsenosti uchádzača a jeho pracovná história
  • Preverenie konkrétnych zručností (napríklad úroveň jazykových znalostí)
  • Detailnejšie predstavenie pozície, prípadne načrtnutie ďalších alternatív pozícii
  • Dohodnutie ďalších krokov vo výberovom procese
  • Otázky uchádzača a prípadne spätná väzba od konzultanta

Ak keď nie sú na všetky typy pozícii vyžadované osobné stretnutia, zakladáme si na tom, že neposielame ďalej vaše osobné údaje a životopis bez toho, aby sme vás o tom vopred neinformovali. Nemôže sa teda stať, že by ste nám poslali svoj životopis a my by sme ho bez vášho vedomia poslali ďalej nášmu klientovi.

Výsledkom osobného stretnutia môže byť aj to, že vás nakoniec pozícia neosloví. V tomto prípade ostávame v kontakte a keď sa objaví nejaká zaujímavá kariérna príležitosť, dáme vám vedieť. Pri každej novej pozícii, totiž primárne oslovujeme kandidátov, ktorých sme už v minulosti stretli. Vďaka tomu budete vedieť o nových pozíciách medzi prvými alebo sa môžete dozvedieť aj o takých príležitostiach, ktoré nie sú štandardne nikde zverejnené.

Stretnutie so spoločnosťou

Ak vás pozícia zaujala a spĺňate požiadavky, ktoré nám na pozíciu komunikoval náš klient, odporučíme vás ďalej, teda na stretnutie priamo do spoločnosti. Je už potom na rozhodnutí klienta, ktorých kandidátov sa rozhodne pozvať na osobné stretnutia. V závislosti od veľkosti firmy a ich interných procesov sa môžete pripraviť na ďalšie 2 – 3 kolá pohovorov. Zvyčajne sa v prvom kole stretnete so svojim potenciálnym priamym nadriadeným (tzv. hiring manažérom). V ďalšom kole môže byť na stretnutí buď jeho nadriadený, niekto z oddelenia ľudských zdrojov alebo potenciálni kolegovia. Počas celého procesu sme s vami priebežne v kontakte, overujeme, či váš záujem o pozíciu stále pretrváva, máte dostatok informácií k pozícii a vo väčšine prípadov dohadujeme aj termíny jednotlivých kôl pohovorov. Môžete sa spoľahnúť, že spätnú väzbu vám komunikujeme v každej fáze procesu aj v prípade, že je negatívna.

Gratulujeme!

Naša spolupráca pokračuje, aj keď dostanete pracovnú ponuku a rozhodnete sa ju prijať. Vieme vám pomôcť pri dohadovaní podmienok pracovného kontraktu a sme tu pre vás aj počas prvých týždňov a mesiacov v novom zamestnaní. Priebežne sa zaujímame o vašu spokojnosť a keďže s mnohými spoločnosťami spolupracujeme dlhodobo, vieme vám poradiť, ako riešiť situácie, ktoré môžu počas tohto obdobia nastať.

Autor článku: Barbara Ostrochovská