Viete, prečo sa vybraní uchádzači nedostavia na pohovor?

Niekoľko uchádzačov vás kontaktovalo po tom, ako ste ich pozvali na pohovor. Tešíte sa na osobné stretnutie. Ale potom zostanete v zasadačke sami. Viete, prečo sa kandidáti niekedy nedostavia? Ak sa vám to stáva častejšie, musíte hľadať príčinu.

Samotné ospravedlnenia vám môžu veľa napovedať

Samozrejme, niekedy sa stane neočakávaná udalosť, kandidát ochorie alebo musí odísť. Ak vám dá čo najskôr vedieť a ospravedlní sa, nie je potrebné robiť žiadne závery. Najlepším riešením v tomto prípade je ponúknuť iný termín. Iná situácia však nastane, ak vás nikto nekontaktuje a nechá vás čakať. Správanie v stresových momentoch ukazuje kvalitu kandidáta. Zamestnanie nedochvíľneho a nespoľahlivého zamestnanca aj tak neprinesie nič dobré.

Prečo sa nedostavil na rozhovor?

Samozrejme, výhovorka môže byť len zásterkou. Viete, aký je najčastejší dôvod, prečo sa ľudia nedostavia na pohovor?

  1. Na vine je komunikačný šum. Ak si stretnutie dohodnete len telefonicky, môže sa stať, že si uchádzač nezapísal termín a potom naň zabudol. Aby ste sa vyhli takýmto situáciám, je dobré poslať potvrdzujúci e-mail alebo textovú správu s dátumom a miestom stretnutia. Užitočný je aj priložený odkaz s mapou, ako sa k vám dostať. 
  2. Aká je povesť vašej spoločnosti? Viete, čo urobí uchádzač ako prvé, keď ho pozvete na pohovor? Samozrejme, že začne pátrať vo vodách internetu, aby sa o vašej spoločnosti dozvedel viac. Jednak očakáva, že tieto informácie budú relevantné pri pohovore, ale zisťuje aj povesť potenciálneho zamestnávateľa. V súčasnosti existujú rôzne platformy, kde môžete nájsť recenzie súčasných a bývalých zamestnancov spoločnosti, ale aj recenzie obchodných partnerov. Ak je povesť vašej spoločnosti pošramotená, môže to uchádzačov odradiť. 
  3. Komunikácia bola príliš zdĺhavá. V dobe sociálnych médií a najrôznejších komunikačných aplikácií by sa dalo očakávať, že aj komunikácia s potenciálnym zamestnancom bude čulá. Ak vám však trvá štrnásť dní, kým odpoviete na e-mail, je pravdepodobné, že uchádzač si už našiel iné miesto, kde bol rýchlejší. Aj preto sa oplatí byť pri dohadovaní stretnutí flexibilný a nesnažiť sa trvať na čase, ktorý druhej strane nevyhovuje.
  4. Niekedy sa vám do cesty postaví aj obyčajný strach a obavy. Netýka sa to len juniorských pozícií, o ktoré sa uchádzajú absolventi, pre ktorých je to často prvý pohovor v živote. Strach je tiež faktorom, keď roky pracujete v rovnakej práci a zrazu musíte všetko zmeniť. Okrem toho sa dnes ľudia viac obávajú, či je vzhľadom na dianie vo svete ideálny čas na zmenu. Dobrý náborár však môže predísť aj obavám. S pozitívnou reklamou a priateľskou komunikáciou.

Rada na záver:

Ak sa vám často stáva, že sa uchádzači nedostavia na pohovor, skúste prvé kolo len telefonicky. Vopred si ujasníte svoje otázky a obavy a osobný pohovor bude o to príjemnejší.